Ritkán repülő vendégeket várunk hamarosan. Mivel őket amúgy is el kell látnunk mit hogyan tudnivalókkal, arra gondoltunk, írunk egy teljes repülési tudnivalókról szóló bejegyzést, még másnak is jól jöhet.
Repülőjegy vásárlás
Járat kiválasztása, árak
Szerencsére Budapest és Madrid elég jó légi összeköttetéssel rendelkezik, szinte minden nap van közvetlen járat, sokszor napi több is. Különböző légitársaságok is közlekednek, mint a közismert fapados Ryanair és WizzAir, vagy a spanyol fapados Vueling és a spanyol nemzeti légitársaság az Iberia. Hacsak nincs valamilyen preferenciánk légitársaság terén, ahhoz, hogy ne kelljen minden légitársaság honlapját külön böngészni, hogy megtaláljuk a nekünk megfelelő járatot, érdemes összesítő oldalakat használni, mint a Skyscanner vagy a Momondo, ahol egy felületen láthatjuk az összes légitársaság járatát a kiválasztott dátumra és útvonalra, még különböző szűrési feltételeket is meghatározhatunk.
Ha sikerült kiválasztani a járatot, én azt ajánlom, hogy menjünk át a választott légitársaság saját honlapjára és azon keresztül vegyük meg a repülőjegyeket. Általában olcsóbb is, illetve probléma esetén könnyebb közvetlen a légitársasághoz fordulni (bár az sem könnyű), mint egy közvetítő céghez.
A repülőjegyek árai gyorsabban és dinamikusabban változnak, mint a Forint árfolyama. Nehéz arra válaszolni, hogy mikor érdemes repülőjegyet venni, mikor a legolcsóbb. Ebben annyira nem vagyok járatos, az Utazómajom vagy az Utazómajmok világmegváltó csoportja facebook közösség biztosan jobban tud ebben segíteni. Én nem szeretnék tippeket adni, én úgy szoktam vásárolni, hogy nézegetem, és ha számomra megfelelő árú jegyet találok, azt megveszem.
Arra azonban érdemes figyelni, hogy ha találtál egy kedvező árú, szimpatikus repülőjegyet, akkor azt vagy vedd meg rögtön, vagy ha még gondolkodni szeretnél rajta, akkor gondolkodj rajta magadban, de ne frissítgesd az oldalt, ne nézegesd újra és újra az árakat, mert ezekből a weboldal bizony észleli, hogy érdeklődés van arra a járatra, valaki jó eséllyel szeretne rá jegyet vásárolni és bizony pofátlanul feljebb viszi az árát. Sokak szerint a cookie-k törlése és a privát böngésző használata segít, de ebben sem vagyok biztos, inkább ne frissítgesd, nézegesd egyáltalán. Vagy vedd meg, vagy ne vedd meg és rakd félre.
Poggyász
Mi általában a két legismertebb fapados légitársasággal repülünk, ezek feltételeit ismerem a legjobban. Ezek esetében fontos tudni, hogy a repülőjegyhez csupán egy icipici táska tartozik, amit magaddal tudsz vinni csomagként, WizzAir esetében 40 x 30 x 20 cm, Ryanair esetében 40cm x 20cm x 25 cm és be kell férnie az előtted lévő ülés alá (kivéve, ha vészkijáratnál ülsz, akkor viszont kötelezően fel kell tenni, de a méret nem változik).
Minden ezen kívüli, ennél nagyobb csomag szállításáért fizetni kell. Lehet választani az elsőbbségi beszállás (priority boarding) opciót, ahol azon kívül, hogy előbb felszállhatsz a gépre, a kicsi táskán kívül még egy nagyobbat is magaddal vihetsz a fedélzetre, egész pontosan WizzAir esetében 55 x 40 x 23 cm, Ryanair esetében 55 x 40 x 20 cm maximális méretűt. Hivatalosan mindegyik kézipoggyász külön-külön maximum 10 kg lehet, de a tömegét nekem még egyik repülésnél sem nézték, csak a méreteit. Ha sok cuccom volt, többször trükköztem már azzal, hogy a kicsi de nehéz cuccokat pakoltam a kézipoggyászba.
Feladott poggyászra WizzAirnél több lehetőség is van, 10, 20, 26 vagy 32 kg-os maximális tömegű, mindegyik esetben 149 x 119 x 171 cm maximális méretű. Ryanair esetében 10 és 20 kg maximális tömegű poggyászok közül választhatunk, a 10 kg-os 55 x 40 x 20 cm maximális méretű, a 20 kg-os pedig 119 x 119 x 81 cm maximális méretű. Ha hosszú időre utazom vagy költözöm és sok cuccot akarok vinni, akkor emiatt is szívesebben választom a WizzAirt, nagyon jól jön a 32 kg-os lehetőség.
Poggyászt érdemes a jeggyel együtt venni, mert bár utólag is hozzáadható, de általában már csak drágábban. A reptéri poggyászfeladásnál ezt mindig mérik, és ha túllépi a határt, vagy kifizettetik a pluszt, ami elég borsos lesz, vagy ha tudsz, akkor még (a mögötted állók szúrós tekintetének kereszttüzében) kivehetsz belőle valamit. A reptéri dolgozók védelme miatt a 32 kg viszont szigorú határ, „nincs az a pénz”, amiért egy bőröndbe többet tehetsz.
Ülőhelyek
Jól látod, fapados esetén alapból nem választhatsz magadnak szabadon ülőhelyet. Vagy elfogadod a légitársaság által választott random ülőhelyet vagy pénzért tudsz magadnak választani. Sőt még kétféleképpen fokozzák, hogy hasznot tudjanak szerezni az ülőhely választásból, egyrészt nagyon eltüntetik azt az opciót, hogy elfogadod a véletlenszerű ülőhelyet és nem szeretnél ülőhelyet választani – alaposan körbe kell nézni, hogy megtaláld, másrészt az együtt vásárolt jegyek esetén is szétültetik az utazókat. Ez alól kivételt jelenthet a kicsi gyerekkel utazás, erről a légitársaságok szabályzatában találhatóak bővebb részletek. Légy körültekintő, és döntsd el, hogy megéri-e neked a plusz költséget, ha magadnak választhatod az ülőhelyet.
Utazás előtt, készülődés
Pakolás
Ha nem vagy gyakorlott utazó, akkor pakolás előtt érdemes elolvasnod az adott légitársaság poggyászokra vonatkozó szabályzatát. A WizzAirét itt, a Ryanairét pedig itt találod. Lehet, hogy van benne pár furcsaság, de hidd el, nem annyira bonyolult az egész. Segítünk. 😉
Feladott poggyász
A feladott poggyászba szinte bármit belerakhatsz, amit ésszerűnek tartasz oda tenni. Néhány apró kivétel van: az értékeidet, okmányaidat, pénzedet, illetve amit magadnál akarsz tartani repülés közben értelemszerűen ne ide tedd. Ezen kívül a lítium ionos akkumulátorokat, elemeket, ezeket használó elektronikai eszközöket, powerbanket, öngyújtót, gyufát, elektromos cigarettát tilos ide tenni.
Arra figyelj, hogy a megadott súly- és méretkorlátozást semmiképp ne lépd túl, egy kicsivel sem.
Kézipoggyász
A legfontosabb szabály, hogy kézipoggyászba maximum 100 ml-es edényben lévő folyadékot szállíthatsz, ennél nagyobbat nem. Az összes folyadékot bele kell tenni egy átlátszó, visszazárható, maximum 1 liter űrtartalmú zacskóba és a biztonsági ellenőrzéskor ezt a zacskót (a benne lévő folyadékokkal együtt) kivenni a táskából. Folyadéknak számít minden folyékony, krémes állagú tisztálkodószer is. Tehát nem vihetsz fel nagy tusfürdőt, 125 ml-es fogkrémet stb. Vagy vigyél kisebbet, vagy a feladott poggyászban helyezd el ezeket.
Ezen kívül a kézipoggyász méreteire figyelj, ezt sokszor szigorúan ellenőrzik és érhet kellemetlen meglepetés.
Az elektronikai eszközeidet, értékeidet a kézipoggyászba tedd. Ezen kívül nyilván azt is, amit szeretnél, hogy nálad legyen az út során. Feladott poggyász esetében célszerű lehet még minimális „létszükségletű” dolgot (fogkefe, váltás fehérnemű, stb.) is ide tenni, ha esetleg a csomagod nem, vagy nem időben érkezik meg. Sajnos, ha nem is gyakran, de előfordul.
Ne feledkezz meg az irataidról, biztosításodról, és az EU egészségbiztosítási kártyádról!
Étel, ital
Otthonról hozott szilárd ételt EU-n belüli utazásnál nyugodtan vihetsz magaddal kézipoggyászban. Bár bizonyos reptereken vannak előírások néhány élelmiszerre (általában az erős szagúakra), hogy azokat nem szabad szállítani. Italt csak 100 ml-est tudsz átjuttatni a biztonsági ellenőrzésen, viszont tudsz magaddal vinni üres flakont, amit a biztonsági ellenőrzést követően egy ivókútnál vagy mosdóban meg tudsz tölteni vízzel.
Check-in / utasfelvétel
Utazás előtt ne felejtsd el elvégezni az utasfelvételt. Ezt a légitársaság weboldalán vagy a mobil applikáción keresztül tudod megtenni. Ekkor megkapod a beszállókártyádat (boarding pass), ami majd a reptéren történő ügyeid intézéséhez szükséges. Letöltheted mobilra, meg tudod nyitni a mobil applikációban, vagy A4 formátumban ki is nyomtathatod. Néhány reptér kifejezetten kéri a nyomtatott változatot, de ritkán szokott ebből probléma lenni. A budapesti repülőtéren jó a mobilos.
Ha nem válaszottál ülőhelyet, akkor az utasfelvétel során fogod majd megkapni a véletlenszerűen választott ülőhelyedet. Amennyiben nem tetszik, még mindig tudsz rajta módosítani pénzért.
Ha elfelejted elvégezni az utasfelvételt, a reptéren nagyon sokban fog kerülni neked. Néhány kattintás az egész, semmiképp ne felejtsd el!
Budapesti repülőtér
Érkezés a reptérre
Általános javaslat, hogy a járat indulása előtt nagyjából 2 órával érdemes megérkezni a reptérre. Így még ha a poggyászfeladásnál vagy a biztonsági ellenőrzésnél hosszú sort kell is kivárnod, akkor is bőven eléred a járatot.
Sokféleképpen érkezhetsz a repülőtérre, tömegközlekedéssel, taxival, autóval. Az indulás rész a reptér felső szintjén van. Ha fapadossal utazol, az általában a 2B-ről indul, azaz ott van a poggyászfeladás. 2B szemből nézve a bal oldali, az autós behajtótól távolabbi rész. Ide kell eljutnod.
Taxisnak ha megmondod, hogy melyik terminálról indulsz, akkor a megfelelő helyen fog kitenni.
A 100E és a 200E buszok járnak a reptérre. A számra kattintva meg tudod nyitni a menetrendjüket. Ezek az érkezés résznél, az A és B terminálok között nagyjából félúton tesznek le. Ha a B terminálra mész, akkor a buszból kiszállva balra indulj. Mivel az érkezés résznél tett le a busz, a terminálba belépést követően fel kell menned a mozgólépcsőn, így jutsz az induláshoz.
Ha megkérsz valakit, hogy vigyen ki autóval, akkor arra érdemes figyelni, hogy behajtástól kihajtásig számolva naponta 5 perc ingyenes, azon felül nagyon drága. Pattanjatok ki, kapjátok ki a cuccokat, gyors búcsúzkodás és indulás. Érdemes figyelni arra, hogy az „Indulás” felé hajtsatok fel a terminálhoz.
Poggyászfeladás
Ha van feladandó poggyászod, akkor első dolgod a reptéren annak feladása lesz. A nagy kijelzőn keresd ki a járatod és nézd meg, hányas pultoknál lehet feladni a poggyászt és állj be a megfelelő sorba. Esetenként külön sor szokott lenni az elsőbbségi beszállással rendelkező utasok számára.
Poggyászfeladásnál kérik a beszállókártyádat és egy fényképes igazolványt (kártya formátú személyi igazolvány, vagy útlevél), illetve a feladni kívánt poggyászodat helyezd el a szalagon. Lemérik, raknak rá egy azonosító címkét, majd el is viszi a poggyászod a szalag, innentől egy darabig nem lesz vele gondod. Te is kapsz egy kis azonosító címkét, ezt jól őrizd meg, ha elveszik vagy megsérül a csomagod, ezzel tudsz reklamálni.
Pár évvel ezelőtt vezették be a budapesti reptéren az önálló poggyászfeladás lehetőségét, amihez a WizzAir is csatlakozott. Ha rutinos utazó vagy, jelentős időt spórolhatsz vele, ha ezt választod, azonban ha most utazol először, szerintem bízd inkább a hivatalos pultnál ülő személyre, és ne hagyd magad rábeszélni az önállóra.
Biztonsági ellenőrzés
Ha sikeresen feladtad a poggyászod vagy nincs feladott poggyászod mehetsz a biztonsági ellenőrzés felé. Először egy kapun kell átmenni, ami a beszállókártyán lévő QR / vonalkód leolvasásával nyílik. Némi sorbanállás után eljutsz a biztonsági ellenőrzéshez, ahol átvilágítják a csomagodat, neked pedig át kell haladni egy fémdetektoros kapun. Ellenőrzés előtt a csomagokat tálcákon kell elhelyezni és így átjuttatni az átvilágítón. A folyadékokat tartalmazó zacskót mindenképp ki kell venni a táskából és a táska mellett a tálcán elhelyezni. Repterenként változó, hogy kérik-e a laptop és a powebankek táskából történő kivételét, vagy maradhat. Magadról is le kell venni minden fémet tartalmazó ruhát, eszközt (öv, telefon, óra stb.), ezeket szintén tedd egy tálcára. Kabátot, dzsekit, vastagabb pulóvert is vegyél le és tedd a tálcára. Ha a cipőd esetleg fémet tartalmaz, akkor azt is, és mezítláb haladj át a kapun. (Lábzsák kérhető ilyenkor.)
Ha esetleg valami fém mégis rajtunk maradt és csipog a kapu, semmi gond, álljunk készséggel rendelkezésre az átvizsgáló személyzet részére.
Előfordulhat, hogy a csomagunkban találnak valami furcsaságot, amit szeretnének megnézni, akkor is, ha mindent szabályosan csomagoltunk. Semmi gond, menjünk oda, engedjük, hogy kinyissák a csomagot és mondjuk el, hogy mi az a furcsa valami. Én jártam már így, hogy iso ital port folyadéknak néztek az átvilágításon vagy az egymásra pakolt verseny befutóérmeimről nem tudták megállapítani, hogy mi lehet az a felismerhetetlen nagy fém valami. Természetesen mindegyiket továbbengedték, miután megnézték.
Beszállás
Ha sikerült túljutni a biztonsági ellenőrzésen és visszaszerezni a cuccokat már csak az utolsó kötelező teendő van hátra, felszállni a megfelelő gépre.
Már rögtön a biztonsági ellenőrzés mögött is van egy kijelző a járatokról, majd a duty free shopon történő áthaladást követően látható a központi nagy kijelzőt. Még lesz néhány ilyen a reptéren. Ezen keresd meg, hogy melyik kaputól indul a géped. Ha még nincs kiírva, várj egy kicsit, ülj le valahol, vagy kedvedre sétálgathatsz a reptéren, vásárolhatsz, ehetsz, ihatsz, kávézhatsz, elköltheted az utazásra szánt pénzed jelentős részét a drágábbnál drágább boltokban és vendéglátóipari egységekben. Ha már ki van írva, akkor irány a kapu. Az EU-n belüli fapados járatok általában az A terminál legvégéből indulnak. Szerencsére a covid alatt már felszámolták a „marhakarám” részt és egész kulturált utasvárót építettek ki arra a részre, a fapadossal utazók számára is. Beszállás előtt ne felejtsd el megtölteni vízzel az üres flakonod, ha vittél magaddal.
Beszállásnál ismét a beszállókártyádra és egy fényképes igazolványra lesz szükséged. Itt is várható még némi sorban állás. Az elsőbbségi beszállással rendelkező utasokat előbb engedik be, ezért számukra külön sor van.
Sokszor fél-egy órával a beszállítás kezdete előtt ki van írva a kapu száma, ilyenkor a türelmetlen utazók hosszú sorokban képesek még hosszabb tízperceket sorban állva tölteni. Mivel a helyed fix, ha látod a sort, felesleges beállnod, nem maradsz le semmiről, nyugodtan ülj le kényelmesen, elég lesz később is beállnod. Azt persze ne várd meg, hogy elfogyjon a sor és becsukják a kaput. Egyetlen előnye a hamarabbi felszállásnak, hogy a fej feletti poggyásztartókban több hely van még, kényelmesebben berakhatod a cuccod, kevésbé kell a kisebb résekbe bepréselned.
Ha végre feljuthatsz a gépre, akkor igyekezz minél átgondoltabban mozogni és viselkedni. Használd a jegyeden feltüntetett ajtót, hogy ne kelljen átverekedni magad mindenkin, hogy eljuss a gép túlsó végébe (kivéve, ha utashídról, és nem földről történik a beszállás, az mindig első ajtós). Gondold át, hogy mi az, amit magadnál szeretnél tartani és mi az, amit fel szeretnél rakni az ülések feletti csomagtárolóba. Ezt készítsd ki, és gyorsan helyezz el mindent. Keskeny a folyosó, mások is szeretnének haladni rajta, ne tartsd fel őket. Ugyanakkor készülj fel, hogy mások nem feltétlen fognak így viselkedni.
Ha megvagy, elfoglaltad a helyed, cuccok is a helyükön, akkor nincs más hátra, mint kényelmesen hátradőlni – már amennyire a fapadosok szűkös ülésein lehet, és élvezni vagy kibírni a kb. 3 órás repülést Madridig.
Ne felejtsd el repülő üzemmódba tenni vagy kikapcsolni a telefonod és egyéb eszközeidet, figyelni a személyzet tájékoztatóit, és követni az utasításait!
Felszállás után (normál esetben 10-15 percen belül, de viharosabb időben lehet akár bőven egy óránál több idő múlva is) ha kikapcsolták a biztonsági övek kötelező bekapcsolását jelző lámpát, fel lehet állni, hozzáférni a fejed felett lévő poggyászhoz, vagy WC-re menni. Esetleges turbulenciák esetén, illetve a leszállás során újra kötelezően a helyünkön kell maradni, amit a biztonsági öves lámpa felkapcsolásával, illetve szóban is tudtunkra adnak.
Érkezés Madridba
Nagyjából három óra után végre földet értetek. Hurrá! Az utazásnak még nincs vége, még gurulni fogtok egy darabig, akár 10-15 percet is. Idő, míg a repülő megtalálja a számára kijelölt parkolóhelyet a 4 terminálból álló hatalmas reptéren. Legalább kívülről, távolról megcsodálhatod a gyönyörű T4 terminált is, ahova te nem fogsz érkezni.
Helyette a jó öreg T1-re esetleg T2-re. Míg a T4 a világ egyik legszebb reptere, addig az egybe épült T1-T2-T3 az egyik legputribb reptér, ahol valaha jártam. De már kezdem megszokni. Ha gondolod, menj át metróval és nézd meg a T4-et.
Ha végre beállt a helyére a gép és csatlakoztatták hozzá az utashidat, a körülötted lévő utasok is szép lassan megmozdulnak és összeszedik a holmijukat, akkor végre eljön a pillanat, hogy kinyújthasd az elzsibbadt lábaidat, felállj a helyedről és elindulj kifelé.
FONTOS!!!
Ha van feladott poggyászod, mielőtt kilépsz a folyosóról a terminál épületébe, nézd meg hányas SALA-ban veheted át a csomagod és abba az irányba indulj, azt kövesd.
Ha nincs feladott poggyászod, akkor kövesd nyugodtan bármelyik Salida / Exit kiírást, előbb-utóbb ki fogsz jutni ebből az útvesztőből.
Poggyászfelvétel
Ismét írom, FONTOS!!!
Mielőtt kilépsz a folyosóról a terminál épületébe, keresd a kiírást, hogy hányas számú SALA-ban, azaz teremben tudod felvenni a poggyászod. Ki lesz írva a száma és egy nyilacska, hogy merre indulj. Jól jegyezd meg a számot és kövesd végig.
Mikor kilépsz az ajtó, felül a plafonon ismét ki lesz írva, hogy melyik SALA melyik irányban van, mindenképp arra menj. Jó esetben a többiek is arra mennek, de ha esetleg nem, te légy okos és ne menj a birkák után.
A T1-T2-T3 egy U alakú útvesztő, átjárható a 3 terminál, könnyű eltévedni. Ha viszont rossz irányba indulsz és esetleg kilépsz egy egyirányú ajtón, onnan már nem tudsz visszajutni. Légy körültekintő és óvatos, hogy tuti jó irányba mész-e.
Ha már lejártad a lábadat és végre megtaláltad a megfelelő SALA-t, akkor nézd a kiírást, hogy a te géped csomagjai hányas szalagra érkeznek. Várj, míg megérkezik a csomagod, emeld le a szalagról, nézd meg, hogy biztosan a tiéd-e, majd keresheted a kijáratot, amit Salida / Exit felirat jelöl.
Közlekedés Madridban
Üdv Madridban! 🙂
Gondolom nem a reptéren szeretnél éjszakázni, nem ezért érkeztél, szeretnél valahogy bejutni a belvárosba is. Ehhez több lehetőség áll rendelkezésedre.
Uber, Cabify
Madridban még működnek ezek a Magyarországról már rég kitiltott szolgáltatások. Mi az Ubert használtuk többször, teljesen megbízható. Szép új autókkal közlekednek, általában olcsóbb, mint a hagyományos taxi, illetve több személy esetén akár a tömegközlekedésnél is. Telepítsd fel hozzá a megfelelő applikációt a telefonodra és hívj egyet.
Taxi
Ha nem bízol az Uberben és a Cabify-ban, de autózni szeretnél, még mindig választhatod a hagyományos taxit. Állítólag a reptérről az M-30-on belül (kb. itteni Hungária-körútnak megfelelő autópálya) bárhova fix 30€-ért visz. Nem próbáltuk még a taxit, nincs vele tapasztalatunk.
Tömegközlekedés
A T1-T2-T3 terminálról metróval vagy busszal tudsz bejutni a belvárosba. T4-ről van Cercanías, azaz az itteni HÉV is.
A legegyszerűbb módja Madrid bármely pontjára történő tömegközlekedéshez a metró használhata. Valószínűleg legalább egyszer át kell majd szállnod, cserébe viszont Madrid szinte bármely pontjára eljuthatsz vele.
A metrót nagyjából a T2-vel szemben találod, ha a T1-re érkeztél, akkor még jó pár perc sétára számíthatsz, mire odaérsz a metróhoz. Jól ki van táblázva, kövesd a megfelelő jeleket.
Ha egy útra szóló jegyet vásárolsz, arra a reptérről vagy reptérre történő utazáskor +3€ különbözet van, így 5€-ba kerül. Arról nem is beszélve, hogy a plasztik kártyát is meg kell vásárolnod, amire a jegyeket fogod tölteni. Emlékeim szerint 2,5€-ba kerül. Válthatók különböző különböző egy- vagy több napra szóló turista bérletek is. Ezek ára már tartalmazza a kártyát és a reptérre/reptérről történő utazást is. Használható a metrón, buszokon és a Cercaníason egyaránt, A zónán belül.
Turista bérletekről bővebben: https://www.metromadrid.es/en/travel-in-the-metro/fares-and-tickets/tickets#panel4
Ha további infókat szeretnél olvasni a madridi tömegközlekedési kártyákról és árakról, itt megteheted:
Kártya típusok: https://www.metromadrid.es/en/travel-in-the-metro/card-types
Jegy típusok: https://www.metromadrid.es/en/travel-in-the-metro/fares-and-tickets/tickets
Vonaljegy árak: https://www.planometromadrid.org/en-price-tickets-metro-madrid.php
Ha nem szeretnél átszállogatni, akkor választhatod a közvetlen busz járatot is, ami az O’Donnell metróállomáson, a Cibeles téren és az Atocha pályaudvarnál áll meg. Szintén 5€-ba kerül, a buszon kártyával, paypassal tudsz fizetni.